1997 | Swat Vadisinde Büyümek

Malala 12 Temmuz 1997’de Pakistan’ın kuzey batısında bulunan Swat bölgesinde bulunan Mingora adlı bir kasabada doğdu. Babası Ziauddin Yousafzai onu bir Pashtun kahramanı olan Malalai’den esinlenerek isimlendirdi.

Yeni şeyler öğrenmeyi seven Ziauddin, ailenin evinin yanında bir okul yönetiyordu. Dünyada okula gitmeyen çocuk sayısının ikinci en yüksek olduğu Pakistan’da bir eğitim savunucusu olarak tanınıyordu ve Taliban’ın kız çocuklarının okula gitmesini engelleme çabalarına karşı lafını sakınmayan bir muhalifti.

2009 | Bir Eğitim Aktivistine Dönüşmek

Malala babasının öğrenme tutkusunu paylaşıyordu ve okula gitmeyi çok seviyordu. 2009 yılında Taliban’ın Swat üzerindeki askeri gücü arttı. Malala, takma isim altında, okulunun saldırıya uğramasından duyduğu korku ve Swat’ta artan askeri hareketliliğe dair BBC’nın Urduca servisi için bir blog yazmaya başladı. Televizyon ve müzik yasaklanmış, kadınların alışverişe çıkması engellenmiş ve Ziauddin’ın okulunun kapanacağı söylenmişti.

Malala ve babası ölüm tehditleri almaya başlamalarına rağmen eğitim hakkını savunmaya devam ediyorlardı. Bu sırada, Malala’ya The New York Times için yapılan bir belgeselde yer verildi ve BBC blogunun yazarı olarak ifşa edildi.

2011 | Pakistan’ın İlk Gençlik Barış Ödülünü Kazandı

2011 yılında Pakistan’ın ilk gençlik barış ödülünü kazandı ve başpiskopos Desmond Tutu tarafından Uluslararası Çocuk Barış Ödülüne aday gösterildi. Artan popülaritesi ve ulusal tanınırlığı sonucunda Taliban liderleri öldürülmesine karar verdi.

2013 | Okula Gittiği için Saldırıya Uğradı

9 Ekim 2012’de Malala ve arkadaşları okuldan eve dönerken, maskeli ve silahlı bir kişi okul servislerine girdi ve Malala’yı adıyla çağırdı. Kafası, boynu ve omzundan giren tek bir kurşunla vuruldu. Saldırıda iki arkadaşı daha yaralandı.

Malala ilk saldırıda hayatta kaldı ancak durumu ciddiydi. Birleşik Krallık’taki Birmingham şehrinde askeri yaralanmalar konusunda uzmanlaşan bir hastaneye taşındı. Ocak 2013 tarihine kadar hastaneden taburcu edilmedi. Bu süreçte ailesi de Birleşik Krallığa geldi.

Taliban’ın Malala’yı öldürme teşebbüsü dünya çapında kınandı ve Pakistan’ın her yerinde protesto edildi. Saldırıyı izleyen haftalarda, 2 milyondan fazla kişi eğitim hakkı için bir dilekçe imzaladı ve meclis Pakistan’ın ilk Ücretsiz ve Zorunlu eğitim kanun tasarısını hızla onayladı.

2013 | Malala Fonunun Kurulması

Malala ve babası sosyal, ekonomik, hukuki ve politik sebeplerden dolayı eğitim alamayan milyonlarca kız çocuğunun haklarının küresel savunucusu oldu. 2013 yılında Malala ve Ziauddin, kız çocuklarının eğitiminin sosyal ve ekonomik etkileri konusunda farkındalık yaratmak, kızların seslerini yükseltmelerini desteklemek ve potansiyellerini fark edip, değişim talep etmeleri için Malala fonunu kurdu.

2014 | Nobel Barış Ödülü

Malala Nobel Barış Ödülünü 10 Aralık 2014’de, Hintli çocukların hak ve eğitimlerinin savunucusu Kailash Satyarthi ile beraber kabul etti. Malala, $1.1 milyonluk ödülünü Pakistan’da kız çocuklarına bir ortaokul yaratılması için bağışladı.

NAT GEO’nun, UNICEF Türkiye Milli Komitesi işbirliği ile başlattığı; “Kızlara Ses Ver” kampanyasına vereceğin her destek, kız ve erkek çocuklarının eşit eğitim hakkı için umut oluyor.

Nasıl yardım edebileceğin hakkında daha fazla bilgi edin